Elon Musk, AI Projesini Tweetlerinizi Kullanarak Eğitecek

elon-musk-xai

Elon Musk, ChatGPT’ye karşı bir AI oluşturmak ve eğitmek için Twitter verilerini kullanacak .

 

En yeni girişimi olan xAI ile ilgili planları hakkında daha fazla ayrıntı paylaşan bir Cuma günü Twitter Spaces tartışmasında plandan bahsetti .

 

“Yapay zeka yapan irili ufaklı her kuruluş, Twitter’ın verilerini temelde her durumda yasa dışı bir şekilde eğitim için kullandı” dedi .(Yeni bir pencerede açılır), daha sonra şunları ekledi: “Şimdiye kadar yapılmış her tweet’i kazıyan ve bunu birkaç gün içinde yapmaya çalışan birden fazla varlığımız vardı.”

 

Twitter, şirketlerin platformdan veri silmesini önlemek için kısa süre önce oran sınırlamaları getirdi . Ancak Musk, xAI için tweet erişimini açmayı planlıyor. “Herkesin yaptığı gibi biz de eğitim için -açıkçası özel bir şey olmayan- herkese açık tweet’leri kullanacağız” dedi.

 

Twitter’ın verileri yapay zeka şirketleri için değerlidir çünkü kullanıcı tarafından oluşturulan içerik yenidir ve sohbet robotlarının insan konuşmasını daha iyi taklit etmesine yardımcı olabilecek metin kullanan çeşitli konuları kapsar.

 

Twitter’ın kullanıcıların ek bağlam sağlayarak yanıltıcı tweet’leri işaretlemesine olanak tanıyan Topluluk Notları özelliği sayesinde, verilerin xAI’nin yakında çıkacak olan sohbet robotunun daha doğru yanıtlar üretmesine yardımcı olması da mümkündür. Bununla birlikte, bir AI’yı tweet’lerle eğitmek, davalara ve düzenleyici sorunlara yol açabilir. Bu haftanın başlarında FTC, OpenAI’ye ChatGPT’yi eğitmek için internetten veri toplayarak kullanıcı gizliliğini potansiyel olarak ihlal ettiği için şirketi araştırdığını söyledi.

 

Musk, xAI’nin ne yarattığı konusunda belirsizdi. Ancak girişimin amacının hem tüketiciler hem de işletmeler için “yararlı bir yapay zeka” geliştirmek olduğunu söyledi. Bu arada, uzun vadeli vizyon , bir insan kutusu gibi çok çeşitli görevleri çözebilen bir AGI veya yapay zeka geliştirmektir .

 

OpenAI ve Bard chatbot’unu bu yılın başlarında yayınlayan Google’a atıfta bulunarak, “Kesinlikle rakip biziz” dedi. “Yapay zekada tek bir şirketin hakim olduğu tek kutuplu bir dünyaya sahip olmak istemezsiniz.”


Ancak, yaklaşan yapay zekasının “gerçeğin peşinden gideceğini” de vurguladı. Rakip sohbet robotları içerik denetimi düşünülerek programlanmış olsa da Musk daha önce ChatGPT’yi siyasi doğruluğa odaklanan bir propaganda makinesi olarak eleştirmişti . Twitter Spaces tartışması sırasında Musk endişelerini yineledi.


“xAI’de yapay zekanın gerçekten doğru olduğuna inandığı şeyi söylemesine izin vermeliyiz ve aldatıcı veya politik olarak doğru değil” dedi. Musk daha sonra tehlikeyi, bilimkurgu klasiği 2001: A Space Odyssey’de çıldıran ve ekibi öldüren yapay zeka bilgisayarıyla karşılaştırdı. “ Space Odyssey’de işler nerede ters gitti ? Temel olarak, HAL 9000’e yalan söylemesini söylediklerinde.”

 

Musk, San Francisco merkezli xAI’yi yönetmesine yardımcı olması için Google, Microsoft ve OpenAI’den neredeyse bir düzine mühendis ve araştırmacıyı işe aldı. Başlangıç, önümüzdeki haftalarda “ilk sürümü” hakkında daha fazla bilgi paylaşmayı umuyor.

Arşivler

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Copyright © 2023 Turkuaz Dijital Ajans | Tüm Hakları Saklıdır