MacOS ve Windows: Hangi Masaüstü İşletim Sistemi En Güvenli?

Hâlâ Mac’lerin virüs kapamayacağını mı düşünüyorsunuz? Bu modası geçmiş düşünce sizi ve verilerinizi riske atar.

Bu, bilgi işlemin kendisi kadar eski bir hikaye: Mac’ler virüs bulamıyor. Bu doğru değil, ancak güvenlik sitesi All About Cookies tarafından yapılan yeni bir anket(Yeni bir pencerede açılır)en azından Windows kullanıcılarına kıyasla, çok sayıda macOS kullanıcısının, bilgi işlemin diğer yönleri konusunda güvenlik bilincine sahip olmalarına rağmen, sistemlerinin bağışık olduğuna inandığını gösteriyor .

Haziran ayında 1.000 ABD’li yetişkinle yapılan ankette güvenlikle ilgili bir dizi soru soruldu. Çoğunlukla, her iki büyük platformun kullanıcıları, virüslerden veya kötü amaçlı yazılımlardan genel bilgisayar onarım sorunlarına kadar yaklaşık aynı oranda sorun yaşıyor gibi görünüyordu. Ancak bilgisayarlarını güvende tutmak için kullandıkları araçlar sorulduğunda, Mac kullanıcılarından çok daha fazla Windows kullanıcısı antivirüs , güvenlik duvarları ve casus yazılım önleme araçları yüklemiştir .

Daha fazla Mac kullanıcısı, çok faktörlü kimlik doğrulamayı , kimlik hırsızlığına karşı korumayı , parola oluşturucuları, VPN’leri ve biyometriyi benimsedi . Yine de, Windows kullanıcılarının sistem güncellemelerini en kısa sürede yüklemeye başlama olasılığı daha yüksektir.

Eşitliğin olduğu tek araç şifre yöneticileridir : Her iki taraftan da %32’si bunları kullandığını bildirmiştir. (Bu hala trajik bir şekilde küçük bir miktar.)

En fazla virüs karşılaşması olan platform? Mac kullanıcıları. Bu doğru, yalnızca %34’ünün virüsten koruma yazılımı yüklediğini iddia ettiği aynı grup. Cidden bu pozisyonu yeniden düşünmenin zamanı geldi.

Halka açık Wi-Fi’de kendini güvende hisseden veya kullanışlı ancak potansiyel güvenlik riskleri oluşturan tarayıcı özelliklerini kullanan kullanıcılar arasındaki dağılımla ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere anketten daha fazla bilgi için, All About Cookies adresindeki raporun tamamını okuyun.

Arşivler

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Copyright © 2023 Turkuaz Dijital Ajans | Tüm Hakları Saklıdır